Strona główna PCK Łódź Strona główna PCK Łódź Strona główna PCK Łódź
piątek, 25 maja 2018
Historia

Już w kwietniu 1919 roku w Łodzi i w Ozorkowie powstały pierwsze oddziały PTCK (Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, od 1927r. PCK). Głównym zadaniem było organizowanie pomocy poszkodowanym w czasie I wojny światowej - inwalidom wojennym, sierotom po zaginionych rodzinach oraz szerzenie oświaty zdrowotnej wśród ludności zagrożonej gruźlicą płuc i innymi chorobami zakaźnymi.W miarę stabilizacji życia w kraju podejmowano działania na rzecz szkolenia pierwszej pomocy (Korpus Sióstr PCK), akcje dożywiania dzieci w szkołach, tzw. "Kropla Mleka".

W 1936r. łódzki odział PCK otworzył pierwszą w kraju stację przetwarzania i konserwowania krwi oraz stację wypadkową.

Wybuch drugiej wojny światowej (1.09.1939r.) zastał Łódź i zachodnią część województwa w bezpośrednim zagrożeniu ze strony agresora, bowiem województwo graniczyła wówczas z III Rzeszą Niemiecką.

W Pabianicach i Łodzi zorganizowano punkty opatrunkowo-żywieniowe dla uchodźców, zaś w Łodzi szpitale polowe dla rannych. Łódzkie drużyny ratownicze (medyczno-sanitarne) przed wkroczeniem Niemców do Łodzi przeszły do Warszawy, gdzie m.in. pracowały na terenie dworca W-w Główna. Tam odniosła rany od wybuchu bomby Jania Nagórska - komendantka drużyny PCK.

Łódź i część zachodnia województwa znalazła się w strefie wcielonej do III Rzeszy (Warthegau). Placówki PCK przejął Niemiecki Czerwony Krzyż, pozostawiając w Łodzi tylko biuro PCK ds. korespondencji genewskiej. W południowej części województwa PCK znalazł się na obszarze tzw. Generalnej Guberni, gdzie zachowano ograniczoną działalność pod kontrolą Niemców.

W wyzwolonej spod okupacji niemieckiej Łodzi - PCK (19.01.1945r.) zorganizował w swojej siedzibie punkt informacyjno-odżywczy (Piotrkowska 234/236), a następnie ambulatorium. Uruchomiono szpital PCK w Łodzi przy ulicy Krzemienieckiej 5 oraz odbudowano przy pomocy Czerwonego Krzyża USA i Szwecji szpital przy ul. Sterlinga (Poznańskiego). W latach 1949-51 państwo przejęło: szpital, szkołę pielęgniarską, ambulatorium i stację krwiodawstwa.

Zorganizowano pociąg sanitarny PCK Łódź-Paryż-Łódź, którym przewożono chorych żołnierzy alianckich z obozów jenieckich Polaków, którzy powracali z zachodu do kraju.

W całym okresie swojej działalności PCK dostosowuje się do oczekiwań społecznych i na miarę możliwości oraz wsparcia ludności zaspokaja potrzeby osób najbardziej oczekujących pomocy.

Fotografia. Stary budynek Zarządu Okregowego PCK przy ulicy Piotrkowskiej 234/236

 

Zarząd dawniej... (Galeria)


Tak prezentowała się niegdyś nasza dawna siedziba.

Tak prezentowała się niegdyś nasza dawna siedziba.

Przejazd Papieża Jana Pawła II ulicami Łodzi, widok z naszego starego budynku.

Udekorowany budynek z okazji jubileuszowego tygodnia PCK.

" Z POMAGANIEM KAŻDEMU DO TWARZY" MY pomagamy od 95 lat.
TY też możesz pomóc! PRZEKAŻ 1% PODATKU POTRZEBUJĄCYM Nr KRS- 0000225587.

Powered by Softsystems.pl